An / Mandat |
Nr. crt. |
Prenume, nume |
Comună/ Organizație/ Funcție/ Poziție |
Județ |
Dată înmânare |
Trofeul „SATUL ȘI PATRIA” |
|||||
2023 |
1 |
Dorel VIȘAN |
Actor |
12.02.2024 |
|
2 |
Dinu SĂRARU |
Scriitor |
|||
3 |
Mircea DIACONU |
Actor |
|||
4 |
Dan PURIC |
Actor |
12.02.2024 |
||
5 |
CSEKE Attila-Zoltán |
Senator în Parlamentul României |
12.02.2024 |
||
6 |
Simona BUCURA-OPRESCU |
Deputat, ministrul muncii și solidarității sociale |
|||
7 |
Carmen-Dorina DRĂGAN |
Administratia Prezidentială |
|||
8 |
Mihai BUSUIOC |
Președintele Curții de Conturi a României |
|||
9 |
Vlad LEU |
Cineast |
12.02.2024 |
||
10 |
Marian MĂRGĂRIT |
Primarul comunei Boldu, jud. Buzău |
12.02.2024 |
||
11 |
George ROTARU |
Manager ROTAREXIM SA |
12.02.2024 |
||
12 |
Ivona-Beatrice PATZAICHIN |
Președintele Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23 |
12.02.2024 |
Ordinul de merit și trofeul „Nicolae SABĂU”
Ordinul de merit și trofeul „Nicolae SABĂU” – „Chintesența frumuseții cântecului popular național” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2007 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru contribuția lor la promovarea și păstrarea valorilor și civilizației tradiționale specifice satului românesc.
Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a 17-a, pentru anul 2023, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din februarie 2024:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Marian TOADER | Lerești | Argeș | Primar |
2 | Diana-Narcisa MICLĂUȘ | Poduri | Bacău | Primar |
3 | Nicolae NOVĂCESCU | Cornereva | Caraș-Severin | Primar |
4 | Ioan ROMAN | Viișoara | Cluj | Primar |
5 | Mariana GÂJU | Cumpăna | Constanța | Primar |
6 | Ion TUCHILUȘ | Cosmești | Galați | Primar |
7 | Dumitru PRIGOREANU | Deleni | Iași | Primar |
8 | Mihai DARABANĂ | Scânteia | Iași | Primar |
9 | Gheorghe-Adrian UNGUREANU | Brebu | Prahova | Primar |
10 | Vasilică DIACONU | Măgurele | Prahova | Primar |
11 | Valentin-Dumitru-Ioan IVAN | Sadu | Sibiu | Primar |
12 | Andreea VOICU | Racovița | Sibiu | Primar |
13 | Sorinel-Gicu VULCAN | Spulber | Vrancea | Primar |
Ordinul de merit și trofeul „Nicolae SABĂU”, ediția a 16-a, pentru anul 2022, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2023:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Valerian VĂRVĂRUC | Corni | Botoșani | Primar |
2 | Petru TOMA | Todireni | Botoșani | Primar |
3 | Marian MĂRGĂRIT | Boldu | Buzău | Primar |
4 | Gheorghe-Lucian BROAINA | Gârbău | Cluj | Primar |
5 | Mariana GÂJU | Cumpăna | Constanța | Primar |
6 | Marius-Gicu CIOCAN | Bălăbănești | Galați | Primar |
7 | Daniel OLARIU | Hănțești | Suceava | Primar |
Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XV-a, pentru perioada 2020 – 2021, acordate în cadrul sesiunii extraordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2022:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Nicolae RÂȘNOVEANU | Roseți | Călărași | Primar |
2 | Eduard BARCĂU | Ocnița | Dâmbovița | Primar |
3 | Vasile AȘTEFANEI | Bălțați | Iași | Primar |
Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XIV-a, 2019, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2020:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Ion GÎRLEANU | Bogați | Argeș | Primar |
2 | Gheorghe ONUL | Salva | Bistrița-Năsăud | Primar |
3 | Ioan ȘORA | Pomezeu | Bihor | Primar |
4 | Dumitru FLUCUȘ | Șinca Nouă | Brașov | Primar |
5 | Dumitru STANCIU | Râmnicelu | Buzău | Primar |
6 | Gheorghiță TIRIZICĂ | Unguriu | Buzău | Primar |
7 | Romulus BARBESCU | Băuțar | Caraș-Severin | Primar |
8 | Nicolae RÂȘNOVEANU | Roseți | Călărași | Primar |
9 | Gheorghe-Lucian BROAINA | Gârbău | Cluj | Primar |
10 | Eduard BARCĂU | Ocnița | Dâmbovița | Primar |
11 | Iulian BOȚ | Liești | Galați | Primar |
12 | Daniela URSACHE | Tașca | Neamț | Primar |
13 | Victor MALAC | Dumbrăvița | Timiș | Primar |
14 | Ovidiu-Petre DOȚA | Topolovățu Mare | Timiș | Primar |
15 | Nicolae SABĂU |
Ordinul de merit, trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XIII-a, 2018, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2019:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Costel ROMANESCU | Păltiniș | Botoșani | Primar |
2 | Dumitru ROTARU | Bordei Verde | Brăila | Primar |
3 | Nicolae NOVĂCESCU | Cornereva | Caraș-Severin | Primar |
4 | Alexandru FUICĂ-HAISLER | Negrilești | Galați | Primar |
5 | Mircea-Ion ROVINAR | Vălișoara | Hunedoara | Primar |
6 | Dumitru BĂLĂJEL | Răucești | Neamț | Primar |
7 | Petre ȘOPU | Cerna | Tulcea | Primar |
8 | Ion PĂUN | Jitia | Vrancea | Primar |
9 | Grigore MIHĂEȘ | Năruja | Vrancea | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XII-a, 2017, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2018:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Vasile LOMBREA | Sălciua | Alba | Primar |
2 | Valentin BOT | Șiria | Arad | Primar |
3 | Aurel BĂLĂȘOIU | Rociu | Argeș | Primar |
4 | Valentin MANEA | Săucești | Bacău | Primar |
5 | Ilie EFTEME | Siliștea | Brăila | Primar |
6 | Viorel ATOMEI | Hudești | Botoșani | Primar |
7 | Nicolea RÂJNOVEANU | Roseți | Călărași | Primar |
8 | Dumitru SFÂRLEA | Gilău | Cluj | Primar |
9 | Damian DINIȘ | Băița | Hunedoara | Primar |
10 | Octavian PAVEL | Recea | Maramureș | Primar |
11 | Iulian GĂINĂ | Tarcău | Neamț | Primar |
12 | Vasile CORDOȘ | Măneciu | Prahova | Primar |
13 | Lajos BREDA | Vîrșolț | Sălaj | Primar |
14 | Ilie-Avram PINTE | Valea Viilor | Sibiu | Primar |
15 | Nicușor PĂCURARU | Vulturu | Vrancea | Primar |
16 | Nicolae Sabău |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a XI-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Maria HUȚU | Vîrfu Cîmpului | Botoșani | Primar |
2 | Marian MĂRGĂRIT | Boldu | Buzău | Primar |
3 | Elena-Daniela MĂNĂILĂ | Tureni | Cluj | Primar |
4 | Emil CĂTĂNOIU | Căpreni | Gorj | Primar |
5 | Dumitru PRIGOREANU | Deleni | Iași | Primar |
6 | Florin-Daniel BOLTEA | Groși | Maramureș | Primar |
7 | SOFALVI Sandor-Szabolcs | Sîngeorgiu de Mureș | Mureș | Primar |
8 | Iulian GĂINĂ | Tarcău | Neamț | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a X-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Silviu-Gelu ZETEA | Medieșu Aurit | Satu Mare | Primar |
2 | Costel NEAGU | Văcăreni | Tulcea | Primar |
3 | Ioan PASĂRE | Strîmtura | Maramureș | Primar |
4 | Valeria DASCĂLU | Săbăoani | Neamț | Primar |
5 | Minodora-Susana LUCA | Băișoara | Cluj | Primar |
6 | Gheorghe STANCU | Bascov | Argeș | Primar |
7 | Gheorghe MANTA | Chirnogeni | Constanța | Primar |
8 | Nicolae SABĂU |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a IX-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Alin-Adrian NICA | Dudeștii Noi | Timiș | Primar |
2 | Gheorghe MOLDOVAN | Albești | Constanța | Primar |
3 | Marian NAIMAN | Frecăței | Tulcea | Primar |
4 | Niță NICHITĂ | Colelia | Ialomița | Primar |
5 | Vasile ZETE | Deleni | Iași | Primar |
6 | Constantin CORBU | Grădiștea | Călărași | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VIII-a, 2013, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2014:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Maria VASILESCU | Țînțăreni | Gorj | Primar |
2 | Anișoara POPESCU | Cezieni | Olt | Primar |
3 | Gheorghe STANCU | Bascov | Argeș | Primar |
4 | Tatiana BADAN | CALM Moldova | Gorj | Președinte |
5 | Filiala Județeană Olt a ACoR și Mircea VELICA | Izbiceni | Olt | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VII-a, 2012, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2013:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a VI-a, 2011, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2012:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Nicolae STAN | Pecineaga | Constanța | Primar |
2 | Nicolae PANDEA | Ștefan cel Mare | Călărași | Primar |
3 | Iulian GĂINĂ | Tarcău | Neamț | Primar |
4 | SZILAGYI Geza | Dumbrăvița | Timiș | Primar |
5 | Daniel ȚUCHEL | Țepu | Galați | Primar |
6 | Constantin MARICESCU | Aninoasa | Dâmbovița | Primar |
7 | Mihai RUSE | Măxineni | Brăila | Primar |
8 | Cristian CORNEL | Movilița | Vrancea | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a V-a, 2010, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2011:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a IV-a, 2009, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2010:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a III-a, 2008, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2009:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Gabriel FAUR | Bîrzava | Arad | Primar |
2 | Petru-Nicolae FURDUI | Berzasca | Caraș-Severin | Primar |
3 | Loghin SAVIUC | Calafindești | Suceava | Primar |
4 | Stelian CELĂREANU | Celaru | Dolj | Primar |
5 | Ioan VASU | Rîciu | Mureș | Primar |
6 | Lucian ANDREICA | Sohodol | Alba | Primar |
7 | Aurel BONDRESCU | Dobrun | Olt | Primar |
Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU”, ediția a II-a, 2007, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2008:
Nume și prenume | Comună | Județ | Funcție | |
1 | Petru-Tiberiu TODEA | Albac | Alba | Primar |
2 | Ioan VODICEAN | Săvîrșin | Arad | Primar |
3 | Alexandru BOBOC | Grădiștea | Călărași | Primar |
4 | Omer RADOVANCOVICI | Pojejena | Caraș-Severin | Primar |
5 | Mariana GÂJU | Cumpăna | Constanța | Primar |
6 | Mihai-Puiu CALAFETEANU | Plenița | Dolj | Primar |
7 | Nicolae DUȚU | Axintele | Ialomița | Primar |
8 | Emilian-Gheorghe POP | Săcălășeni | Maramureș | Primar |
9 | Lucreția CADAR | Deda | Mureș | Primar |
10 | Alexandru CÎRNU | Nadeș | Mureș | Primar |
11 | Aurel BONDRESCU | Dobrun | Olt | Primar |
12 | Maria PETRARIU | Vînători-Neamț | Neamț | Primar |
13 | Ioan BELBE | Turț | Satu Mare | Primar |
14 | Ioan ROȘAN | Valcău de Jos | Sălaj | Primar |
15 | Ilie Ștefan | Luncavița | Tulcea | Primar |