Sfinții Împărați Constantin și Elena, „cei întocmai cu Apostolii”, datorită cărora creștinismul a devenit o religie permisă, sunt pomeniți în Biserica Ortodoxă pe 21 mai.

Asociația Comunelor din România le urează tuturor celor care își serbează ziua numelui reușite și mult noroc în această zi specială! Vă dorim ca toate dorințele să vi se îndeplinească. Sănătate și numai bucurii!

La mulți ani!

Filiala Județeană Hunedoara a A.Co.R.

Nr crt Comuna  Prenume și Nume
primar mandat 2016-2020 
Hotărârea de aderare Certificat de membru
1 Baia de Criș Mihaiu-Liviu GORCEA 42/27.10.2008  
2 Balșa Simion METEŞAN 10/18.02.2011  
3 Baru Daniel RĂDUCANU    
4 Băcia Florin ALBA 6/10.02.2011  
5 Băița Damian DINIȘ 37/26.09.2002  
6 Bănița Ioan MARC 6/31.01.2011  
7 Bătrîna Radu HERCIU    
8 Beriu Emil-Moise BÎC 20/16.05.2006  
9 Blăjeni Horia-Flavius JURCA 2/24.01.2013  
10 Boșorod Tiberiu CACUCI 8/25.02.2009  
11 Brănișca Adel ȘTEF 55/24.10.2008  
12 Bretea Română Răzvan-Ciprian IONESCU-GRUIA 3/30.01.2009  
13 Buceș Traian ACHIM-MĂRCUŞ 5/07.01.2011  
14 Bucureșci Mircea-Florin GHILEAN 30/26.10.2008  
15 Bulzeștii de Sus Mirel-Ion SUBA 7/28.02.2014  
16 Bunila Romulus STROIA 2/12.01.2017  
17 Burjuc Gabriel BARTHA    
18 Cerbăl Mircea-Claudiu COSTA 5/23.01.2013  
19 Certeju de Sus Petru-Adrian CÎMPIAN    
20 Cârjiți Daniela-Maria ADAM    
21 Crișcior Ovidiu-Ilie FURDUI 28/31.08.2005  
22 Densuș Ionel-Adrian VÎRTOPEAN 75/30.10.2015  
23 Dobra Ovidiu-Iosif PĂDUREAN 46/30.12.2004  
24 General Berthelot Marina HUZONI    
25 Ghelari Ioan BULBUCAN    
26 Gurasada Silviu NAN    
27 Hărău Lucian-Mihael ALBU-WEBER 10/24.02.2005  
28 Ilia Gabriel-Marius OMOTA    
29 Lăpugiu de Jos Alin-Traian CHIOREAN    
30 Lelese Ciprian-Gheorghe ACHIM    
31 Lunca Cernii de Jos Livițuc LUPULESCU 1/30.01.2009  
32 Luncoiu de Jos Călin-Dorin DUD 7/30.03.2005  
33 Mărtinești Adinel-Ioan BOTESCU 13/26.02.1999  
34 Orăștioara de Sus Vasile-Marian INĂŞESCU    
35 Pestișu Mic Leorean-Casian VOINA 6/27.01.2011  
36 Pui Victor-Tiberiu STOICA 5/27.01.2011  
37 Rapoltu Mare Octavian-Gheorghe ROMAN 8/31.01.2018  
38 Răchitova Liviu SIMEDRONI 7/31.01.2018  
39 Ribița Ioan FAUR 9/28.02.2005  
40 Râu de Mori Niculiţă MANG    
41 Romos Mircea PĂTRÂNJAN    
42 Sarmizegetusa Adrian-Claudiu-Mihai CORDOȘ 67/23.12.2008  
43 Sălașu de Sus Ioan VLAD 9/31.01.2013  
44 Sîntămăria-Orlea Dumitru-Ioan OPREAN 9/24.02.2011  
45 Șoimuș Mihai-Gabriel IRIMIE 47/24.10.2008  
46 Teliucu Inferior Daniel-Gheorghe-Sorin PUPEZĂ 27/11.04.2008  
47 Tomești Adrian-Viorel VASIU 13/21.02.2011  
48 Toplița Nicolae CERIŞER 7/12.03.1999  
49 Totești Tiberiu PĂSCONI 55/17.12.2008  
50 Turdaș Remi BOCȘERI    
51 Vața de Jos Milu FOLESCU 37/30.09.2013  
52 Vălișoara Mircea-Ion ROVINAR 5/28.02.2003  
53 Vețel Ioan HENȚIU 63/27.11.2008  
54 Vorța Radu-Emil BUREANĂ 38/24.10.2008  
55 Zam Sorin-Ionel NISTOR 3/30.01.2009