Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU"

Ordinul, trofeul și diploma „Corneliu LEU” au fost instituite prin statutul Asociației Comunelor din România începând cu anul 2009 și se acordă comunelor și/sau primarilor acestora în semn de apreciere deosebită pentru activitatea depusă în domeniul literaturii și publicisticii, în mediul rural.

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a XI-a, 2016, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2017:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Maria HUȚU Vîrfu Cîmpului Botoșani Primar        
 2  Marian MĂRGĂRIT        Boldu Buzău Primar
3 Elena-Daniela MĂNĂILĂ      Tureni Cluj Primar
4 Emil CĂTĂNOIU Căpreni Gorj Primar
5 Dumitru PRIGOREANU Deleni Iași Primar
6 Florin-Daniel BOLTEA Groși Maramureș     Primar
7 SOFALVI Sandor-Szabolcs     Sîngeorgiu de Mureș     Mureș Primar
8 Iulian GĂINĂ Tarcău Neamț Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a X-a, 2015, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2016:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Silviu-Gelu ZETEA Medieșu Aurit Satu Mare Primar        
 2  Costel NEAGU   Văcăreni Tulcea Primar
3 Ioan PASĂRE     Strîmtura Maramureș     Primar
4 Valeria DASCĂLU Săbăoani Neamț Primar
5 Minodora-Susana LUCA Băișoara Cluj Primar
6 Gheorghe STANCU Bascov Argeș   Primar
7 Gheorghe MANTA                   Chirnogeni                    Constanța Primar
8 Nicolae SABĂU      

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a IX-a, 2014, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2015:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Alin-Adrian NICA Dudeștii Noi Timiș Primar        
 2  Gheorghe MOLDOVAN           Albești Constanța       Primar
3 Marian NAIMAN   Frecăței Tulcea Primar
4 Niță NICHITĂ Colelia Ialomița Primar
5 Vasile ZETE Deleni Iași Primar
6 Constantin CORBU     Grădiștea                      Călărași Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a VIII-a, 2013, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2014:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Maria VASILESCU Țînțăreni Gorj Primar        
 2  Anișoara POPESCU       Cezieni Olt Primar
3 Gheorghe STANCU   Bascov Argeș     Primar
4 Tatiana BADAN CALM Moldova     Gorj Președinte
5 Filiala Județeană Olt a ACoR și Mircea VELICA   Izbiceni Olt Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a VII-a, 2012, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2013:

1 2 3    4       5   
                  
            

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a VI-a, 2011, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2012:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Nicolae STAN Pecineaga Constanța       Primar        
 2  Nicolae PANDEA   Ștefan cel Mare            Călărași Primar
3 Iulian GĂINĂ   Tarcău Neamț Primar
4 SZILAGYI Geza Dumbrăvița Timiș Primar
5 Daniel ȚUCHEL Țepu Galați Primar
6 Constantin MARICESCU         Aninoasa Dâmbovița        Primar
7 Mihai RUSE   Măxineni    Brăila Primar
8 Cristian CORNEL Movilița Vrancea Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a V-a, 2010, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2011:

1 2 3    4       5   
                  
            

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a IV-a, 2009, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2010:

1 2 3    4       5   
                  
            

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a III-a, 2008, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2009:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Gabriel FAUR Bîrzava Arad Primar        
 2  Petru-Nicolae FURDUI         Berzasca Caraș-Severin      Primar
3 Loghin SAVIUC  Calafindești                Suceava Primar
4 Stelian CELĂREANU Celaru Dolj Primar
5 Ioan VASU Rîciu Mureș Primar
6 Lucian ANDREICA Sohodol Alba    Primar
7 Aurel BONDRESCU  Dobrun    Olt Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția a II-a, 2007, acordate în cadrul sesiunii ordinare a Adunării generale a Asociației Comunelor din România din 2008:

  Nume și prenume Comună Județ Funcție
1 Petru-Tiberiu TODEA Albac Alba Primar        
 2  Ioan VODICEAN     Săvîrșin Arad Primar
3 Alexandru BOBOC Grădiștea Călărași Primar
4 Omer RADOVANCOVICI Pojejena Caraș-Severin       Primar
5 Mariana GÂJU Cumpăna Constanța Primar
6 Mihai-Puiu CALAFETEANU   Plenița Dolj  Primar
7 Nicolae DUȚU  Axintele  Ialomița Primar
8 Emilian-Gheorghe POP Săcălășeni Maramureș Primar
9 Lucreția CADAR Deda Mureș Primar
10 Alexandru CÎRNU Nadeș Mureș Primar
11  Aurel BONDRESCU Dobrun Olt Primar
12 Maria PETRARIU Vînători-Neamț        Neamț Primar
13 Ioan BELBE Turț Satu Mare Primar
14 Ioan ROȘAN Valcău de Jos Sălaj Primar
15 Ilie Ștefan Luncavița Tulcea Primar

Trofeul și diploma „Nicolae SABĂU", ediția I-a, au fost acordate domnului Nicolae SABĂU.